Zapytaj o koszt certyfikatu

Często zadawane pytania

  • Home
  • Często zadawane pytania

Jak obniżyć koszty inwestycji już na etapie projektu budowlanego?Od lat współpracujemy z firmą PRO ARTE S.C. w zakresie kosztorysowania projektów typowych ich autorstwa. Mam nadzieję, że poniższy artykuł ułatwi Pańswu podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

 Większość Inwestorów za decydujący czynnik, którym się kieruje przy budowie wskazuje koszty. Nawet po zakończeniu prac i oddaniu budynku do użytku każdy nawet najmniejszy garaż, czy budynek gospodarczy obłożony jest jak wszystkie inne nieruchomości podatkiem.

Podatki naliczane są w zależności od metrażu, a ich wysokość ustalają gminy. Wiele w tej kwestii zależy od definicji tworzonych przez ustawodawcę. Budynek mieszkalny, jak ujmuje to rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych, to obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana na cele mieszkalne. Jeśli więc garaż zajmuje powierzchnię mniejszą niż połowa budynku i usytuowany jest w obrębie jego bryły, to stosuje się stawkę dla budynków mieszkalnych. Jeśli garaż jest większy od połowy części mieszkalnej lub jest wolnostojący, to jest opodatkowany stawką dla budynków pozostałych, a opłata za niego jest w niektórych gminach nawet dziesięciokrotnie wyższa niż za garaż w bryle domu. 

Są oczywiście jeszcze inne sposoby na oszczędność. Budynek gospodarczy od garażu różni się głównie wysokością podatku od nieruchomości. Elastyczna interpretacja prawa to ludzka specjalność. Dobrym przykładem jest poniższy cytat. Jeden z internautów pisze: "U nas kilka lat temu była akcja i ludzie hurtowo wspawywali pionowe rury w bramach garaży, których nie używali, żeby płacić niższy podatek i zaliczać taki garaż jako budynek gospodarczy." W tym temacie można zadziałać już u podstaw, czyli na etapie projektu. 

Najlepszym sposobem na jaki może się zdecydować Inwestor jest zmiana sposobu użytkowania i nabycie garażu, jako projektu budynku gospodarczego. Spośród szerokiej oferty projektów garaży jednego z naszych partnerskich biur (Pracowni Projektowej Pro Arte) możemy wybrać dowolny, który na życzenie Inwestora zostanie nieodpłatnie przekwalifikowany w projekt budynku gospodarczego lub magazynu.

Więcej informacji na http://pro-arte.pl